Bakanımız Sayın Dr. Fatma Betül SAYAN KAYA ve Ekonomi Bakanı Sayın ZEYBEKÇİ, Denizli’de TOKİ ve Bakanlığımız İş Birliğinde Yaptırılan 786 Konutun Sahiplerinin Belli Olduğu Kura Çekim Törenine Katıldı

''Son 15 yılda sosyal politikalar alanında sessiz bir devrim gerçekleştirdik''

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Fatma Betül Sayan Kaya ile Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Denizli’de Vali Recep Yazıcıoğlu Spor Salonu'nda düzenlenen ve Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı iş birliğiyle Merkezefendi ilçesi Karahasanlı Mahallesi'nde yaptırılan 786 konutun kura çekim törenine katıldı. 
 
Törende bir konuşma yapan Bakan Kaya, Cumhuriyetin kuruluşunun temellerini hazırlayan milli mücadelenin ilk manevi kıvılcımının yakıldığı Denizli'de olmaktan mutluluk duyduğunu belirtti. 
 
15 Mayıs 1919'da Yunanlıların İzmir'i işgal ettiği gün Denizli Müftüsü Ahmet Hulusi Efendi'nin bu işgal girişimine karşı durulması için cihat fetvası verdiğini, bunun milli mücadele için verilen ilk fetva olduğunu belirten Bakan Kaya, herkesin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nı tebrik etti.
 
Bakan Kaya, "Devletimizin birliği, güvenliği ve huzuru için mücadele eden güvenlik güçlerimizi ve son olarak da cumhuriyetimizin ve vatanımızın bölünmez bütünlüğünü 15 Temmuz'da bir kez daha gösteren aziz milletimizi bir kez daha saygıyla şükranla selamlamak istiyorum" dedi.
 
Kura sonucu ev sahibi olacakların yüzde 10'unu engellilerin oluşturduğunu, son 15 yılda sosyal politikalar anlamında adeta "sessiz bir devrimi" ortaya koyduklarını, sosyal devlet olma yolunda yaptıkları hizmetlerin saymakla bitmeyeceğini anlatan Bakan Kaya, ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik sosyal yardımlar için ayırdıkları bütçeyi 23 kat arttırdıklarını kaydetti.
 
2002 yılında 1,4 milyar olan sosyal yardımların 2016'da 32 milyara çıktığını, 4 kalem olan sosyal yardımın 39'a çıkarıldığını dile getiren Bakan Kaya, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile TOKİ arasında imzalanan protokol ile bugüne kadar projelendirilen 33 bin 337 sosyal konut projesinden 31 bin 588'inin hak sahiplerine teslim edildiğini belirtti.
 
Geriye kalan bin 749 konutun yapımının halen sürdüğünü, 2+1 konutların ihtiyaç sahipleri vatandaşlara 270 ay vade ve sabit ödeme imkanı ile verildiğini ifade eden Bakan Kaya, "Aslında bu konutların maliyeti 270 ayda yapılan ödeme tutarından daha fazla. Aradaki farkı devlet olarak vatandaşa yansıtmadan biz karşılıyoruz" diye konuştu.
 
Devletin şefkatli elini tüm vatandaşlara uzattıklarını ifade eden Bakan Kaya, "Bu kucaklayıcı yaklaşımlarımız sonucunda devletimizin ulaştığı hane sayısı 2002 yılında 1 milyon iken bugün 3,1 milyon haneye sosyal devlet anlayışıyla yardım elimizi uzatıyoruz" dedi.
 
Elektrik faturaları karşılanacak
 
Bakan Kaya, yakın zamanda psikososyal sorun yaşayan tüberküloz ve SSPE hastalarına yönelik yeni bir yardım programı hayata geçireceklerini, ağır kronik hastalık sebebiyle cihaza bağlı olan ve ihtiyacı olan hastaların elektrik fatura bedeli ve kesintisiz güç kaynağı ihtiyaçlarının Bakanlık tarafından karşılanacağını söyledi.
 
Devletin daha çok sayıda insana ve haneye şefkat eli uzatmasını zaman zaman 'ülkede yoksulluk artıyor' diye yanlış ve kasıtlı yorumlayanların olduğunu dile getiren Bakan Kaya, Dünya Bankasının yoksulluk ölçüm kriterlerine göre Türkiye'de yoksullukla mücadelede çok önemli iyileşme kaydettiklerini, 4,3 doların altında yaşayanların oranı 2002'de yüzde 30 iken bu oranın 2015 itibarıyla yüzde 1,5'un altına indiğini, hedeflerinin bunu sıfırlamak olduğunu vurguladı.
 
Dünya Bankasının yayınladığı başka bir rapora göre Türkiye'nin son 15 yılda dünya genelinde yoksulluğu en fazla azaltan ülke ilan edildiğinin altını çizen Bakan Kaya, sosyal devlet anlayışıyla 500 bin engelli ve yaşlı yakınına evde bakım aylığı verildiğini kaydetti.
 
Bakan Kaya, şöyle konuştu:
 
"Aylık ortalama bin 24 lira engelli evde bakım ücretini 500 binin üzerinde haneye, engelli yakınına veriyoruz. Ayrıca sosyal yardımların hak sahibinde kadınlarımıza öncelik veriyoruz. Bu yaklaşımla biz kadınlarımızı güçlendirmeyi hedefliyoruz. Bugün yapılan tüm sosyal yardımlarda hak sahiplerinin yüzde 62'sini kadınlarımız oluşturmakta. Hak temelli yaptığımız düzenli yardımlarda ise bu oran yüzde 76 seviyesine ulaşıyor. Biz 'insanı yaşat ki devlet yaşasın' anlayışı ile engellisine, yaşlısına, kimsesizine sokakta kalmış çocuğuna, kadınına sahip çıkan bir anlayış ile bugün 80 milyona en iyi şekilde hizmet vermenin onurunu yaşıyoruz. Bakanlık olarak engelli, yaşlı, kadın, çocuk, şehit, gazi ve yakınlarına yönelik çok önemli çalışmalar yapıyoruz. Tüm destek ve hizmetlerimiz doğrudan ya da dolaylı olarak ailenin korunması ve güçlenmesi, aile bütünlüğünün sağlanmasına yöneliktir." 


Sonraki Sayfa: Elazığ İli Palu İlçesi Kaymakamı ve Belediye Başkanından Genel Müdürlüğümüze Ziyaret

Önceki Sayfa : Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının 2018 yılı bütçesi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi